Chov zvířat a poptávka v dnešní době

Chov včel

Včelařství je jedním z nejstarších oborů, kterými se kdy člověk zabýval. Chovají se pak zejména včely medonosné. Mezi produkty, které ze včel pocházejí, pak patří například med, propolis, vosk, včelí jed, mateří kašička a pyl. Další významnou věcí, které včely přinášejí, je pak samozřejmě také opylování rostlin v okolí úlů.

V České republice se lidé věnují tomuto oboru především v menším měřítku, kdy mají toto spíše jako koníček. Existují však samozřejmě také veliké včelí farmy.

Oproti jiným druhům hmyzu, který opyluje rostliny, mají včely jednu velikou výhodu. Jedná se o to, že zimu dokáže přečkat takřka celé včelstvo o počtu deseti až patnácti tisíc jedinců. U ostatních druhů tomu tak není, neboť většina v zimě pomře.

Včely tak mají hned na jaře k dispozici všechny své nenahraditelné opylovače, přičemž u ostatních druhů hmyzu se teprve zakládají nové generace. Pokud bychom se měli podívat na včelařství v České republice, tak například v roce 2003 se chovem včel zabývalo zhruba padesát tři tisíc včelařů.

V současné době se eviduje Český svaz včelařů něco kolem čtyřiceti šesti tisíc členů, což je zhruba devadesát osm procent všech včelařů v České republice. Tímto se vlastně řadíme ke státům se nejvyšší organizovaností v rámci chovatelství včel.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Chov zvířat a označen , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.